Bir SEO Şirketi İle Çalışmadan Önce Sormanız Gereken 8 Soru

Şirketinizin büyümesini ve başarılı olmasını istiyorsanız şirketinizin internetteki görünürlüğü oldukça önemlidir. İstanbul’da SEO ajanslarının şirketler için neler yaptıklarını tahmin ediyorum biliyorsunuzdur. Peki hangi SEO ajansı ile çalışmalıyım? Bir SEO şirketi seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? gibi sorular ve cevaplar oldukça önemlidir. Çünkü sitenizin internetteki görünürlüğünü iyileştirmek ve satışlarınızı arttırmak için SEO önemli bir yatırım aracıdır.
İstanbul SEO firmaları ile çalışmaya karar vermek gerçekten önemli bir süreçtir ve sizi bu tercih zorlayabilir. Size pek çok SEO firması cazip tekliflerde bulunabilirler. Fakat birçok SEO uzmanı black hat seo, etik olmayan seo çalışması ile siteniz için oldukça iyi sıralamalar elde edebilir ve bunun karşılığında güzel bir kazanç elde edebilirler. Yalnız bu tür çalışmalar ileride başınızı ağrıtabilir ve olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Onun için bir SEO ajansı ile çalışmadan önce mutlaka kendilerine şu 8 soruyu yöneltmeniz gerekecektir:

  • Sonuçları Ne Zaman Görmeye Başlayacağım?

SEO uzmanı olan ve SEO’nun nasıl çalıştığını bilen herkes, sonuçları ne zaman göreceklerini tam bilemez ve aslında bu tür çalışmalar aylarca sürebilir (genellikle de öyle olur) ya da birkaç hafta içinde de önemli sonuçlar da elde edebilirsiniz.

  • Raporları Ne Zaman Alacağım ve Bu Ne Sıklıkta Olacak?

İyi bir İstanbul SEO şirketi, web siteniz için yapacakları iş hakkında tamamen şeffaf olmalıdır. Düzenli, derinlemesine, kapsamlı raporlar üretmeleri gerekiyor. Düzenli olarak raporları gözden geçirmeyi reddeden bir SEO şirketi sizi düşündürtmelidir. Yeni çıkan bir raporlama aracı olan Googe Data Studio’da Seo uzmanlarının ileri ki zamanlarda çok tercih edeceği bir tool olacaktır ve mutlaka bu araç ile bir rapor istemeyi de unutmayınız.

  • Web Sitem Hakkında Yaptığınız Değişiklikler İle İlgili Bilgilendirilecek Miyim?

Web siteniz işinizin hayati bir parçasıdır. İnsanlar sizi çevrimiçi olarak buluyor. Ajansın sitenize neler yaptığını, bir şeylerin ters gittiğini ya da onaylamadığınız bir şey olduğunu anlayın. Kötü SEO şirketleri web sitenizi alıp gereksiz değişiklikleri yapıyor ise veya arama sıralamasında bir gelişme sağlamıyor ise size ancak ek bir maliyet sağlamış olacaktır.

 

  • Sizinle Nasıl İletişim Kuracağız?

Projeniz için bir takım mı yoksa bir kişi mi olacak? Şirket içindeki çalışanlar kimdir? Sorularınızı cevaplamak ya da sahip olabileceğiniz endişeler gidermek için hazırlar mı? O kişi / ekiple irtibat kurmanın en iyi yolu nedir? İyi bir SEO şirketi, sizin için atamış müşteri temsilcinizi sürekli olarak sizinle irtibat kurmanızı sağlayacak ve iletişim bilgilerini verme konusunda size yardımcı olacaktır. Genelde seo danışmanları iletişim için skype ve gmail araçlarını kullanmaktadır.

  • Uzun Süredir Çalıştığınız Müşterileriniz Var mı?

Bu sorunun cevabı SEO şirketinin meşruiyeti ve itibarıyla ilgili çok şey gösterecek ve işletmeniz için yeterince güvenilir olup olmadığını belirleyecektir. Birçok SEO şirketi uzun vadeli müşterilere sahip olmayacaktır. İyi SEO ajansları ajanslar çok sayıda uzun vadeli müşteriye sahip olacaklardır. Müşteriler sadık kalır, çünkü şirket doğru sonuçlar üreten bir şey yapıyor ise bu da müşterileri onlarla birlikte olmaktan dolayı mutlu edecektir.

  • Geçmişteki Müşteriler İle Yaptığınız Çalışmaların Sonuçları Hakkında Bilgi Paylaşabilir Misiniz?

İyi bir SEO ajansı tamamen şeffaf olacak ve müşterilerin başarı hikayelerini paylaşıp övünmekten fazlasını isteyecektir. Onlara izin vermeyen anlaşmalar yapılabileceği için hepsini paylaşamazlar, ancak çalışmalarının başarıya ulaştığına dair kesinlikle kanıtları olmalıdır.

  • Minimum Sözleşmemiz Ne Kadar Sürecek? SEO Sözleşmemizi Feshedebiliyor Muyuz?

İstanbul’daki şüpheli SEO şirketleri, sizi uzun vadeli bir irtibatta bulunmaya ve zora girmeye çalışacaktır. Bununla birlikte, iyi bir SEO ajansının farklı sözleşme uzunlukları olacaktır. İyi sıralamalar elde etmenin zaman aldığı düşünecek olursak daha uzun bir sözleşme (şirketin güvenilir olduğunu gördüğünüz sürece) tercih etmek sizin yararınadır. İyi SEO şirketleri, herhangi bir nedenden dolayı sözleşmeyi feshetmenizi sağlayacak imkanlar sunacaktır.

  • Başka SEO Firmalarını Değil de Neden Sizi Tercih Etmeliyiz?

SEO çalışmaları için söz veren veya herhangi bir garanti veren SEO şirketleri, kaçınılması ve anlaşma yapılmaması gereken İstanbul SEO firmalarıdır. Yöntemlerini açıklayan ve stratejilerini özel ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde kişiselleştiren SEO şirketleri de size en çok yardımcı olacak ajanslardır.