Hızlı ve Online İngilizce Öğrenmek için Neler Yapılabilir?

Çoğu insan için ikinci hatta üçüncü bir dil öğrenmek artık bir zorunluluk halini aldı. Yalnızca iş veya eğitim için değil, kültürel olarak da dil öğrenmek insanları oldukça geliştiren ve dünyayı anlamalarına yardımcı olan bir yöntemdir. Farklı bir dil öğrenmek, sizden tamamen uzak coğrafyalarda yaşayan insanları anlamanıza ve hiç deneyimlemediğiniz hayatlara ortak olmanıza dahi yardımcı olmaktadır. Ancak birçok insanın da dil öğrenmek için ayıracak zamanı ya da bütçesi bulunmamaktadır.

Bu da bizi gelişen internet dünyası ile birlikte, ingilizce öğrenme programı uygulamalarınayönlendirmektedir. İnteraktif dersler, videolar, oyunlar ve yüzlerce alıştırma sayesinde dil öğrenmek de kolay ve erişilebilir bir hal aldı. Üstelik bu programların çoğu tamamen ücretsiz hizmet vererek bütçeniz için de bir zorluk teşkil etmemekte.

Online İngilizce Öğrenme

İngilizce öğrenmek için internet sağlayıcısı olan herhangi bir aygıta sahip olmanız yeterlidir. Bilgisayar, tablet veya mobil cihazlarınız ile internet üzerinden İngilizce öğrenebilirsiniz. Bunun için ise çeşitli kanallar bulunmaktadır. Eğer İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlıyorsanız, İngilizce öğrenme programlarının başlangıç (beginner) seviyeleri sizin için idealdir. Günlük konuşma dili ve dil bilgisi (gramer) konularını birlikte çalışarak kolaylıkla başlangıç seviyesinde İngilizce öğrenebilirsiniz. İngilizce seviyenizi geliştirmek için ise yine bu İngilizce öğrenme programlarını kullanabilirsiniz.

Cambly, Busuu ve Duolingo şu anda Türkiye’de en çok indirilen ingilizce öğrenme programlarındandır. Ancak İngilizce öğrenmek için en kullanışlı yöntem sürekli olarak pratik yapmaktır. İnternet üzerinden İngilizceyi ana dili olarak kullanan insanlar ile yazışmanız veya görüntülü olarak konuşmanız gelişiminize oldukça yardımcı olacaktır. Yabancı dizi ve filmler izleyerek telafunuzu geliştirmenin yanında, programlarda ses tanıma özelliği ile yapılan alıştırmalarda yanlış kullanımlarınızı düzeltmenize yardımcı olmaktadır. İngilizce haber sitelerini takip ederek ve günlük kısa çeviriler yaparak da günlük ve haber diline hâkim olabilirsiniz.

İngilizce Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İngilizce çalışırken dikkat etmeniz gereken en temel husus sürekli pratik yapmadıkça öğrenmenizin çok zor olacağıdır. İngilizce programları sizin için günlük alıştırmalar hazırlar ve günde 20 dakikanızı ayırarak bu alıştırmaları yapmanız pratiğiniz için yeterli olmaktadır. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri bir deftere not almanız ve günlük olarak tekrar etmeniz de işinizi kolaylaştıracaktır. Gramer yani dil bilginizi ise hazırlanan test ve quizleri çözerek geliştirebilirsiniz. Ülkemizde gerçekleştirilen dil sınavlarına girerek de seviyenizi takip edebilir ve eksiklerinize göre çalışma tarzı oluşturabilirsiniz. Kelime bilgisi bu gibi sınavlar oldukça önemlidir.

Eğer iş için İngilizce öğreneceksiniz de kendi alanınıza dair makaleler, haberler ve köşe yazılarını takip edebilirsiniz. İngilizce haber sitelerinin yanında İngilizce televizyon ve Youtube kanallarını pratik için kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise yalnızca ezberleyerek veya dil bilgisi kurallarını öğrenerek dili tamamen öğrenmeniz mümkün değildir. Konuşma (Speaking) yapmak İngilizceyi daha kolay öğrenmenize yardımcı olacaktır.